15/08/2011

Endüstriyel mutfak alanının başarılı isimlerinden Makpa Dış Ticaret, alanındaki yenilikleri sürekli takip ederek Türkiye’ye kazandıran öncü firmalardan biri. Yurtdışından getirilen ürünler ile yurtiçindeki üretimi de teşvik eden güçlü marka; bugün müdavim kitlesinin genişliğiyle dikkat çeken kahve sektörüne de ilk yatırımı yapanlardan biri... 1984 yılından bu yana; endüstriyel mutfak, fast food, pastacılık ve çamaşırhane alanlarında; proje, satış, montaj, bakım ve satış sonrası servis departmanlarıyla hizmet veren Makpa Dış Ticaret, teknolojiyi sürekli takip ederek kendini günden güne yenileyen nadir firmalardan biri. Amerika ve Avrupa kökenli birçok şirketin Türkiye distribütörlüğünü de üstlenen başarılı işletme; temsil ettiği tüm ürünlerin montaj, bakım, yedek parça temini ve satış sonrası servis hizmetlerini veriyor. Bunun yanı sıra, kardeş firmaları ile birlikte paslanmaz çelik mutfak ekipmanları üretimini de gerçekleştiren Makpa Dış Ticaret, turizm ve ikram sektörünün ihtiyacı olan yüksek kaliteli restoran servis ve mutfak ekipmanlarının ünlü firmalardan teminini de sağlamakta. Makpa Dış Ticaret’in alanında edindiği başarıların tesadüf olmadığının göstergesiyse sektörün duayenlerinden biri olan Makpa Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sözmen.

O bir duayen; Ali Sözmen
Uzun yıllar Dünya Danışmanlar Birliği’ne üye olarak yurtdışında kalmış olan Sözmen, 1980’li yıllarda turizm sektörünün henüz yeni yeni gelişme gösterdiği sıralarda bu sektöre olan merakının da getirdiği bir ivmeyle Makpa Dış Ticaret’i kurmuş. Çeşitli piyasa araştırmalarının sonunda dünyaca ünlü markaları Türkiye’ye getirmeye başlayan Makpa Dış Ticaret’in ilk çalıştığı firma ise alanında bir dünya devi olan Winterhalter’miş. Bugün Türkiye’nin turizmde en fazla ilerlermiş illerinden Antalya’da ilk açılan mutfak ekipmanları mağazasının kendilerine ait olduğunu söyleyen Ali Sözmen, devletin de yaptığı teşvikler ile sektördeki firmaların kısa süre içinde hızla arttığını vurguluyor. Şu an Türkiye’deki yerli üreticilerin çoğunun yurtdışına ihracat yaptığını anlatan Ali Sözmen, endüstriyel mutfak ekipmanları sektöründe ne derece geliştiğimizi örnekler vererek anlatmayı sürdürüyor. Ankara’dan sonra Antalya, İzmir ve İstanbul’da da mağazalar açan Makpa Dış Ticaret, distribütörlüğünü üstlendiği firmaların satış sonrası servis ve desteğini de sürdürmekte. Makpa Dış Ticaret olarak bir projeye başlamadan önce yatırımcı ile konuşarak istenilenin tam olarak ne olduğunu kavrayıp daha sonra taleplere ve kalite standartlarına uygun bir şekilde çalışmaya başladıklarını söyleyen Sözmen, yatırımcıların istekleri doğrultusunda kendi standartlarından ödün vermeden iş çıkardıklarını ve şeflerin ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak mutfakları en iyi şekilde tasarladıklarını belirtiyor. Otel, restoran ve kafelerin ilk tercihlerinden olan Makpa Dış Ticaret’te, yatırımcı ve işletmeci başta olmak üzere mekanın elektrikçisine dek herkesle bir uyum içerisinde çalışıldığını ifade eden Sözmen, proje sürecinde iyi işler çıkarmak adına her şeyin en kalitelisini yaptıklarını söylerken, yerli ve yabancı birçok işletmeci ve yatırımcının beklentilerini karşılayacak donanıma sahip olduklarının altını çiziyor. Sektörün hem mutfağında hem de işletmeci tarafında olduklarından talep ve istekleri çok iyi analiz ederek tam olarak kavrayabildiklerini söyleyen Makpa Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sözmen, sektörde rekabetin oldukça fazla olduğunu ancak rekabetin kaliteyi getirdiğini sözlerine ekliyor. 

İlklerin uygulayıcısı
Türkiye’ye espresso makinelerini getiren ilk firmalardan biri olan Makpa Dış Ticaret, yabancıların ülkemizde artması ile kahve taleplerinin de çeşitlenerek çoğalmasıyla birlikte teknolojiyi yine en yakından takip ederek, sürekli kendini geliştirmiş. Yeme içme alışkanlıklarının değişmesi ile birlikte sektörün kendini geliştirdiğini düşünen Ali Sözmen, gelen yabancı turistlerin farklı şeyler talep etmesi üzerine kafe ve restoranların bu yönde hizmet vermeye başladıklarını ifade ediyor. Türkiye’de yalnızca Türk kahvesinin içildiği dönemlerde bir otelde aynı anda birçok kişiye kahve dahi çıkarılamadığını örnek gösteren Ali Sözmen, aynı anda birçok misafire kahve hazırlamak isteyen işletmelerin filtre kahve makinesi ile bunu başarabildiklerine dikkat çekiyor. Kahve makinelerini Türkiye’ye ilk getiren firmalardan Makpa Dış Ticaret, filtre kahve makinelerinde birkaç firma ile çalışıyor. Espresso makineleri konusunda ise ciddi müşteri portföyüne sahip olan firma, dünyada bir numara olan Cimbali markasını Türk işletmeleri ile buluşturuyor. Makinelerin satışının yanı sıra baristalar eşliğinde eğitimini de veren Makpa Dış Ticaret, barista olarak görevlendirdiği çalışanının Cimbali’de eğitim almasını sağlamış. Ekipmanlar konusunda genellikle Electrolux ile çalıştıklarını bildiren Ali Sözmen, mutfakta kolaylık sağlayacak birçok alternatifi Türkiye’ye getirdiklerini de sözlerine ekliyor. Electrolux ile birlikte yapılan işler arasında; Ankara Mövenpick Otel, İstanbul Edition Otel, Cipriani Restaurant, İstanbul Meridian Otel gibi projeleri örnek gösteren Sözmen, bunlar dışında pek çok başarılı işletmeyle de çalışıyor olduklarının altını çiziyor. Sektör firmaları arasında ayırım yapmadığını da sözlerine ekleyen Ali Sözmen, iyi bir ekipman gözlemlediğinde kullandığını dile getiriyor. Otelciliğin gelişmesiyle birlikte zincir kafe ve restoranların da arttığı Türkiye’de otellere hizmet veren eğitim sektörünün de zaman içinde geliştiğini düşünen Ali Sözmen, eskiden alaylı olarak hizmet veren şef ve F&B’cilerin yerine bugün eğitimli bir genç nesilin yetiştiğini dile getiriyor. Otellere hizmet eden tüm sektörlerin Türkiye’de gelişmiş olduğunu belirten Ali Sözmen, işletmelere gereken her türlü ekipman, malzeme veya gıdanın Türkiye’de mevcut olduğunu söylüyor. Eskiden yalnızca sezonluk hizmet veren otellerin artık yılın her ayında çeşitli hizmetlerle misafirlerine kapılarını açtığını ifade eden Sözmen, birçok banket organizasyonunun da yapıldığı otellerin tümünün büyük firmaların toplantı ve davetlerine de ev sahipliği yaptığını vurguluyor. 

Turizme de destek veriyor
Endüstrideki yenilikleri Türkiye’ye ilk getiren isimlerden olma özelliğini taşırken aynı zamanda, yurtdışından getirilen ürünler ile yurtiçindeki üretimi de teşvik eden Makpa, ilerleyen zaman içinde endüstrinin yanı sıra otelcilik sektörünün de tam içinde yer almayı başarmış. Bugün İstanbul’un en çok misafir ağırlayan butik otellerinden biri olan Sofa Otel’in kurucularından olan Ali Sözmen’in, Türk turizminin itici güçlerinden Bodrum’da da çeşitli işletmeleri bulunmakta. Marka restoranların çoğalmasının da talepler sayesinde olduğuna inanan Sözmen, ünlü restoran zincirlerinin gelmesi ile birlikte Türkiye’de dışarıda yemek yeme kültürünün daha da geliştiğini belirtiyor. Türk yatırımcıların otel ve restoran konusunda yurtdışında marka yaratabileceklerine inanan Ali Sözmen, ancak bu yatırımcıların öncelikle Türkiye’de belirli bir zincir sayısına ulaştıktan sonra yurtdışına açılmalarının mantıklı olduğunu ifade ediyor. Türkiye’den bazı restoranların yurtdışında da isim yapabileceğine inandığını söyleyen Sözmen; Midpoint, Kichenette gibi işletmelerin yurtdışına açılabileceğini düşünüyor. Avrupa'da kurulan Mutfak Distribütörleri Derneği’ne de iki dönem başkanlık yapan Ali Sözmen, Makpa olarak danışmanlık hizmetleri de verdiklerinden bahsederken, işletmelere doğru projeler hazırladıklarını ve doğru yönde ilerlemelerini sağladıklarını söylüyor. Söyleşimizin sonunda sektöre ilişkin genel bir değerlendirme yapan ve bugün sektörün iyi bir yerde olup hızla geliştiğini söyleyen Sözmen, Makpa olarak yakın gelecekte İstinye’de konumlanacak özel bir projede yer alacaklarının da müjdesini veriyor.