01/02/2016

Röp: İpek Portakal
Makpa Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sözmen:
İyi bir kahve çekirdeğini kötü makineyle öldürenler var” 
Konusunda Türkiye’nin lider firmalarından olan Makpa, 1984’den günümüze kadar Türkiye’de profesyonel mutfak tasarımlarında ve uygulamasında her zaman yüksek ve gelişmiş teknolojilerin kullanılmasında öncü oluyor. La Cimbali’nin Türkiye’deki satış koordinatörü olan Makpa’nın Yönetim Kurulu Başkanı; “Nasıl ki, Türkiye’de kahve deyince aklımıza Nescafe geliyorsa, kahve makinesi deyince de La Cimbali geliyor” diyor.

Makpa yaratıcı görüşü ile birçok bilinen Amerikan ve Avrupalı cihaz üreticinin ayrıcalıklı temsilcisi ve bayisi olarak hizmet veriyor. Ayrıca Türkiye’de üretilen birçok mutfak ekipmanının da temsilciliğini yapıyor. Makpa’nın uzmanlık alanı; projelendirme ve kahve makinaları. 

“La Cimbali kendi sektöründe duayen”
La Cimbali’nin Türkiye’deki satış koordinatörü olan Makpa, kahve makinalarını projeleri ve bayilik kanallarıyla tüketiciye ulaştırıyor. “La Cimbali, dünyada bir numaralı espresso kahve makinesi üreticisi olarak bilinir” diyen Sözmen markanın başarı öyküsünü şöyle anlatıyor: “La Cimbali, sektöre çok önceden girmiş bir müessese olmanın avantajını iyi kullanmış bir markadır. Kendi sektöründe hem bir duayen hem de zaman içinde inovatif gelişimini başarıyla sürdürmeyi bilen, teknolojiye ve Ar-Ge yatırımlarına değer veren bir marka olmuştur. La Cimbali’nin kahve makineleri pazarındaki en büyük etkisi, teknik özellikleri ve donanımıdır. Makinenin ısı kontrollerindeki başarısı ve kahvenin basınçla aromasının en iyi şekilde alınması onu diğerlerinden farklı kılar.”

“Gruppo Cimbali ile gücümüz ikiye katlandı”
La Cimbali, bundan 8-10 yıl önce İtalya’da çok meşhur olan Faema firmasını da bünyesine katmış. Faema’nin Gruppo Cimbali’ye sonradan dahil olduğunu belirten Sözmen, “Faema bir o kadar kaliteli bir ekipmandır. Firma, bu iki en iyi markayı “Gruppo Cimbali” adıyla bünyesinde toplayarak dünyadaki gücünü ikiye katladı. Dünyada La Cimbali gibi İsviçre ve Almanya gibi ülkelerde de üretici firmalar var ama La Cimbali, özellikle kollu makineler olarak tabir ettiğimiz geleneksel kahve makineleri üretiminde sektörün en önemli markalarından biri olarak kabul ediliyor. Biz La Cimbali’yi 25-30 yıl önce başlattık ve çok yol aldık. Nasıl ki, Türkiye’de kahve deyince aklımıza Nescafe geliyorsa, kahve makinesi deyince de La Cimbali geliyor” ifadesinde bulunuyor. 

“Yeni markalar için araştırma ve görüşmelerimiz devam ediyor”
Espresso çekirdek kahve makinası olarak La Cimbali ve Faema ile devam edeceklerini vurgulayan başarılı iş adamı, filtre kahve makinalarında yeni markalar için araştırma ve görüşmelerinin devam ettiğini söylüyor. 
La Cimbali, sadece ürünün sahip olduğu özellikleri ile değil, aynı zamanda satış sonrası servis, bakım olanakları ile de öne çıkıyor. Firma geçtiğimiz yıl ve bu yıl La Cimbali’nin M100 modelini Faema da Jübile E61 modelini sektöre sunuyor. 

“Ucuz kahve makinesi işletme için zarar”
Son olarak iyi bir kahve çekirdeğini kötü makineyle öldürenlerin olduğuna dikkat çeken Sözmen, sektörde gördüğü eksiklikler ve sıkıntılarla ilgili şu yorumlarda bulunuyor: “Sektörde benim yanlış gördüğüm bazı noktalar var. Piyasada birtakım kahve firmalarının kahve karşılığı firmalara makine verdiğini görüyoruz. Doğal olarak bedava verilen bu makinelerin kalitesi de düşük oluyor. Ucuz kahve makinesi işletme için bence her anlamda zarar. Çünkü senin iyi bir kahve makinenden çıkacak kahvenin kalitesi çok daha iyi olurken, sen kendi kahveni kötü bir makineyle öldürüyorsun. Kahvenin iyi çıkmasında kalitesi ve makine seçimi kadar yapan da çok önemli. Neticede her işin bir ustası, bir ritüeli var. Barista, muhakkak surette kahveye kendinden bir şeyler katandır.”