30/12/2014

Makpa Dış Ticaret, Kapp ve İmpeks firmaları, yeni yıla girerken Makpa Food Design Atelier’de şeflerin, otel satınalma departmanlarının ve sektör basının katıldığı bir davet verdi. Üç firmanın işbirliğinin lansmanının yapıldığı davette bir taraftan da yeni yıla iyi dileklerle ‘merhaba’ denildi. Keyifli sohbetlere İmpeks firmasının ürünleriyle hazırlanan lezzetlerin eşlik ettiği davette Ali Sözmen, 2015 için iyi dilekleri olduğunu ancak bazı zorluklar yaşanabileceğini, bunların üstesinden de çok çalışarak ve birliktelikle gelinebileceğini söyledi.

2015 yılına girerken Makpa Dış Ticaret, Kapp ve İmpeks firmaları, Makpa Food Design Atelier’de şeflerin, otel satınalma departmanlarının ve sektör basının katıldığı bir davet verdi. Sektörel dostluğun ve üç firmanın işbirliğinin perçinlendiği davette, keyifli sohbetlere İmpeks firmasının ürünleriyle hazırlanan lezzetler eşlik etti. Davette Kapp firmasından Ahmet Gürkaynak ve İmpeks firmasından Öğünç Yuncu, ürünlerinin bulunduğu hediye paketleriyle geceyi renklendirdi. Makpa Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sözmen ve İmpeks Yöneticisi Öğünç Yuncu sektörde firmaların sıcak ilişkiler ve paylaşımlar içinde olmasının güzelliğini vurguladılar ve başarılı, mutlu, sağlıklı bir yıl dileklerinde bulundular. 

2015’e girerken birlikte olmayı ve yeni yılı güzel karşılamayı dilediklerini, bu nedenle İmpeks ve Kapp firmalarıyla birlikte bu daveti organize ettiklerini belirten Ali Sözmen, “Sektör temsilcileri ve basınla bir araya gelelim istedik. Biliyorsunuz İmpeks ithal gıda ürünlerini sektörümüze sunan bir firma. Kapp yine endüstriyel pişirme gereçleri konusunda sektörün önde gelenlerinden. Biz de mutfak kuran bir firmayız. Bu ekibi, hem basınla hem de sektörün oyuncalarıyla tanıştırıp yeni yıl için birlikte bir dostluk mesajı verelim istedik” dedi. 

Kapp ve İmpeks ile işbirlikleri konusunda bilgi veren Ali Sözmen, “Kapp ile bir işbirliğimiz zaten mevcuttu. Neticede bizim yaptığımız işin arkasından Kapp geliyor. Biz işin yatırım ve proje kısmında, Kapp da mutfağın operasyon kısmında var. Bütün tencere, tava, gastronomi ürünlerini sunuyor. İmpeks ile işbirliğimiz yeni başladı. Onlar da bu işin gıda tedariki tarafında yer alıyor. Biz bu işbirliklerimizi devam ettireceğiz. Aşçılara yeni ürünleri de tanıtmak istiyoruz. Bu üç firma saç ayağı gibi birbirinin tamamlayıcısı konumunda. Biz Makpa Food Design Atelier’i zaten bu tip işler için hayata geçirdik. Canlı yaşayan bir mutfak yaptık. Yeni yer açacak kişiler buraya gelip hazırlıklarını yapabiliyor” diye konuştu. 

Sektöre her zaman olumlu baktığını belirten Ali Sözmen, 2015 için de iyi dilekleri olduğunu ancak bazı zorluklar yaşanabileceğinin altını çizdi. Dünyada gelişen olayların ister istemez Türkiye’yi ve dolayısıyla sektörü etkilediğini ifade eden Sözmen, “Rusya’daki son durum, Güney komşularımızda yaşananlar malum. Petrolün fiyatları düştü, alım gücü azaldı. Korkumuz bizim sektörde yavaşlama olacağı yönünde. Tabii ki biz yılmayacağız ve daha fazla çalışcağız. Nasıl etkileneceğimizi belli bir zaman geçtikten sonra anlayabileceğiz. Türki Cumhuriyetler, Rusya, güneyimizdeki ülkeler ciddi bir pazardır bizim için. Yurtdışından gelen turisttin de tabii ki bir faydası var sektöre. Çünkü talep doğuruyor ve bu da sektörümüze yansıyor. Umarım bunları çok fazla görmeyiz. Biz bunlardan dolayı durmamalıyız. Hem ülke hem firmalar olarak. Yeni pazarlar aramalıyız” dedi. 

Huzur ve birliktelikle her şeyin üstesinden gelinebileceğini söyleyen Ali Sözmen, “2015’i hep birlikte nasıl daha iyi yapabiliriz? Bu davet biraz da bunun için. 2105’te seçim var biliyorsunuz. Umarım en iyi şekilde geçer. Bu ülkede en önemli etkenlerden biri huzurun ve birliğin olması. Huzurlu bir 2015 dileğiyle bu geceyi organize ettik” şeklinde konuştu. 

Daveti organize eden firmalardan biri olan İmpeks’in ikinci kuşak temsilcilerinden Öğünç Yuncu ise Makpa Dış Ticaret ile işbirliklerinin yeni başladığını söyledi. Hem fuarlarda, hem organizasyonlarda hem de eğitimlerde biraya gelmeyi düşündüklerini ifade eden Öğünç Yuncu, “Bunun başlangıcı olarak da yılbaşı iyi bir zaman diye düşündük. Ve bu daveti gerçekleştirdik. Yeni başlayan ve umarım uzun sürecek bir birlikteliğin ilk partisi bu. Biz bir İzmir firmasıyız. 30 yıllık bir firmayız. 2015’te İstanbul’da bilinirliğimizi biraz daha arttırmak istiyoruz. Ankara’da, Adana, Antalya’da, Güney’de ve Ege’de ithal gıdada sektörün öncü firmasıyız. Ama İstanbul’da biraz daha az önem vermekten kaynaklı bir eksikliğimiz vardı. Önümüzdeki yıllarda bu tip organizasyonlarla daha çok tanıtım yaparak bunu da kapatmak istiyoruz. Firmamız bir aile şirketi ve 30 yıl önce İzmir’de İbrahim Yuncu tarafından kuruldu. Ben ikinci kuşağım. Horeca ve toptan kanalda faaliyet gösteriyoruz. 32 adet distribütörü olduğumuz marka ve 650 kalem ürünümüz var. Bölge bayilikleri, büyük zincirler ve ulusal marketlerle çalışarak ürünlerimizin satışını yapıyoruz. Jamie Oliver ürünleri, Hellmann’s hardalı gibi önemli ürünler sunuyoruz. Özelikle Meksika ürünlerinde sektörde büyük ölçekli yer alıyoruz. Türkiye’ye Japonya’dan soya sosunu ilk defa biz getirdik. Japon markalı vardı ancak Japonya’dan gelen yoktu. Zuma gibi restoranlarda bu ürünlerimiz kullanılıyor” dedi.