01/08/2012

Endüstriyel mutfak projeleriyle sektörün öncü isimlerinden Makpa Dış Ticeret, yeni showroomunda yaptığı yemek ve tatlılarıyla misafirlerini ağırlıyor. Makpa Kurumsal ilişkiler yetkilisi ve Food Design Atelier şefi Reyhan Şahin, "Yeni showroomda hem kurulum, hem mönü hem de personel eğitimi desteği veriyoruz" diyor. 

Sektör yatırımları ve yeni atılımlarıyla sektörünün güçlü isimleri arasında yer alan Makpa Dış Ticaret, Electrolux Profesyonel'le kurduğu demo mutfağıyla mutfak ürünlerinin nasılkullanılacağını tüm aşamalarıyla öğretmeyi hedefliyor. Food Design Atelier adını verdikleri demo mutfakta, şef Reyhan Şahin yönetmenliğinde yönetici ve personele istedikleri mutfak üzerinden workshoplar düzenleniyor. 

Annelik şefliği getirdi 

Oğlunun dünyaya gelmesiyle reklamcılık kariyerine ara verip evde tatlılar yapmaya başlayan şef Reyhan Şahin, ilgi alanını profesyonelliğine çevirmek için eğitimler aldığını ve oturdukları sitenin en sevilen pastanesiyle sektöre girdiğini anlatıyor. Eğitimine sürekli devam eden ve bu sırada profesyonellerle de mutfakta çalışmaya devam eden Şahin, hem okullu hem alaylı olduğunu söylüyor. 

Mövenpick Hotels'de kahvaltı sorumlusu olan ve Azzur Restaurant'ta öğle servisi yetkilisi olan Reyhan Şahin, koordinatörlük ve restoran müdürlüğü tecrübeleriyle de yiyecek içecek sektöründeki her noktayı bilmek istediğine dikkat çekiyor. 

Yeni proje 'demo mutfak' 

2009 yılında Ali Sözmen'le yollarının kesiştiğini ve birlikte birçok proje ve konsept üzerine çalışmalar yaptıklarını anlatan Şahin, Food Design Atelier'in amacının sıradan bir endüstriyel mutfak showroomu olmak değil, endüstriyel ekipmanın ne olduğunun, nasıl kullanıldığının, koşula ve istenilen sonuca göre hangi sistemin daha kullanışlı olduğunu tüketiciye göstermek ve yaşatmak olduğunu belirtiyor. Yatırım yapmak isteyen işletmecilerin demo mutfakta, yemeğin başlangıcından sunumuna kadar görerek ve makineleri kullanarak fikir aldıkları Food Design Atelier'de danışmanlık hizmeti de veriliyor. 

Kurumsal workshoplar düzenleniyor

İşletmelere kurulum, mönü ve personel eğitimi olarak da destek verilen Food Design Atelier'de kurumsal workshoplar düzenleniyor. Üst düzey yöneticilerin, ekibiyle birlikte yemeği son aşamasına kadar yapabileceği workshoplarda istenilen mutfak tercih edilebiliyor. Amaçlarının herkesin mutfağa girip bıçak tutmayı öğrenmesi olduğunu belirten şef Reyhan Şahin, "İşletmeciler yemeklerini kendileri yaptıklarında, mutfaklarında neye ihtiyaçları olduğuna daha rahat karar veriyorlar" diyor. 2,5 saat süren workshoplar günü birlik ya dabirkaç bölüm olarak da planlanabiliyor. 

Makpa'da lansmanlar tatlı kokuyor 

Levent'te 250 metrekarelik alana kurulan Food Design Atelier'in dekorasyonunu AVS Mimarlık'tan Fahrettin Aykut tasarlamış. Ahşap ve kırmızı yoğunluğunda tasarlanan demo mutfakta aynı zamanda firma lansmanları ve toplantılar da düzenleniyor. Otel ve satın alma olarak Makpa Dış Ticaret'in güçlü bir database'i olduğunu belirten Şahin, Food Design Atelier'in birçok firma ve işletme için de tanışma alanı olduğuna dikkat çekiyor. Food Desing Atelier'de birçok otel zincirinin müdür ve şefleriyle keyifle yemekler yapılıp toplantılar gerçekleştirildiğini anlatan Reyhan Şahin, "Makpa Dış Ticaret proje alır ve sonlandırır, A'dan Z'ye birçok soruna çözüm bulur. 28 yıllık engin mutfak tecrübesine dayanarak sonucu başarıya odaklar" diyor.