Blog Yazıları

Kahvenizi nasıl alırdınız?

Bundan yirmi yıl önce biri bize, “Kahvenizi nasıl alırsınız?” diye sorduğunda sütlü, sade ya da orta, şekerli, gibi cevaplarla sınırlıydık. Bugüne geldiğimizde ise, küreselleşmenin de bir getirisi olarak, kahve zincirleri yaygınlaşıyor. Kahve pazarı her geçen gün büyürken, kahveler çeşitleniyor, yeni demleme yöntemleri devreye giriyor, Türk tüketicisi artık kahveyi daha iyi tanıyor ve kahve, sosyo-kültürel yaşamımızın vazgeçilmez parçalarından biri haline geliyor. Bugün biri bize, “Kahvenizi nasıl alırsınız?” diye sorduğundaysa, verebileceğimiz cevaplar buradan Yemen’e yol oluyor.

Syphon Demleme - Önce göze sonra damağa…

Syphon ya da Vacuum Pot olarak adlandırılan, 1841 yılında Fransız Madam Vassiex tarafından geliştirilip patenti alınan bu ilginç kahve demleme ekipmanı, başta Japonya ve ABD olmak üzere son yıllarda eski popülerliğine yeniden ulaştı. Demleme tekniğine sadık kalındığında berrak, içimi hoş, güçlü aromalı bir kahve elde ediliyor.

Berrak, doygun ve lezzetli bir kahve için

Hario V60 (Drip) Kahve bugün pek çok farklı kültürde, farklı tekniklerle hazırlanıyor ve severek tüketiliyor. Dünyanın neresine gidilirse gidilsin o bölgeye özgü bir kahve lezzetini deneyimlemek mümkün. Ancak iyi ve lezzetli bir kahve içmek için demleme tekniği ve kullanılan aksesuarlar da oldukça büyük önem taşıyor.

Aeropress ile 20 saniyede bir fincan kahve

Görüntüsü büyük bir şırıngaya benzeyen Aeropress, aslında bir oyuncak tasarımcısı olan ve Aerobie şirketinin sahibi Alan Adler’ın icadı. 2005 yılından bu yana kullanılan Aeropress ile 20 ila 40 saniye aralığında oldukça kısa bir sürede bir fincan lezzetli kahve elde etmek mümkün oluyor.